۱پطرس ۵: ۶ – ۱۰

۶ پس‌ اگر خود را زیر دست‌ نیرومند خدا فروتن‌ سازید، او در زمان‌ مناسب‌ شما را سرافراز خواهد نمود. ۷ بگذارید خداوند بار تمام‌ غصه‌ها و نگرانیهای‌ شما را به‌ دوش‌ گیرد، زیرا او در تمام‌ اوقات‌ به‌ فکر شما می‌باشد.

۸ هشیار و مراقب‌ باشید، زیرا دشمن‌ شما، شیطان‌، همچون‌ شیری‌ گرسنه‌، غرّان‌ به‌ هر سو می‌گردد تا طعمه‌ای‌ بیابد و آن‌ را ببلعد. ۹ پس‌ در برابر حملات‌ او، به‌ خداوند تکیه‌ کنید و استوار بایستید؛ بدانید که‌ این‌ زحمات‌ فقط‌ به‌ سراغ‌ شما نیامده‌، بلکه‌ مسیحیان‌ در تمام‌ دنیا با چنین‌ مصائبی‌ مواجه‌ می‌باشند. ۱۰ بنابراین‌، پس‌ از آنکه‌ مدتی‌ کوتاه‌ این‌ زحمات‌ را تحمل‌ کردید، خدا خودش‌ شما را کامل‌ و توانا واستوار خواهد ساخت‌. او خدای‌ پر مهر و رحمت‌ است‌ و بخاطر ایمانمان‌ به‌ عیسی‌ مسیح‌، ما را خوانده‌ تا در جلال‌ و شکوه‌ او شریک‌ گردیم‌.

دوستان، آیا تاکنون از خودتان سوال کرده اید که چرا این قسمت از کلام خدا در مورد پریشانی، شیطان را به شیری غران تشبیه نموده است؟

پریشانی و نگرانی گاهی به گونه‌ای به ما حمله می‌‌کنند که ما را توسط ترس، کلافگی و نا امیدی به سوی ضعف و بالاخره نابودی می‌‌کشانند.

پریشان و نگرانی، یک احساس بسیار بد، نا خوشایند و نفرت انگیزی است.

آیات ان قسمت از کلام خدا در اول پطرس، ۵: ۶ – ۱۰ به ما می‌‌گوید که دشمن ما شیطان، برای به کار بردن این احساسات وحشتناک بر علیه ما بسیار مهارت دارد.

دشمن ما ایمانداران به عیسای مسیح، شیطان، برای ضعف ایمان ما، سلب آرامش مان و نا توان ساختن ما برای قادر نبودن زیستن یک زندگیِ در ارادهٔ خدا از حربهٔ پریشانی به خوبی استفاده می‌‌کند.

با وجود آگاهی از این ما ایمانداران به عیسی مسیح نباید ترسی داشته باشم.

چرا که خدای ما به خوبی قادره تا دهان هر شیری را که شیطان بر علیه ما بر می‌‌انگیزاند ببندد.

در کلام خدا کتاب دانیال ۶: ۲۲می‌‌خوانیم که:

۲۲ آری، خدای من فرشته خود را فرستاد و دهان شیران را بست تا به من آسیبی نرسانند، چون من در حضور خدا بی تقصیرم و نسبت به تو نیز خطایی نكرده ام.»

پطرس رسول، شاگرد عیسی مسیح برای ما تشریح فرموده که چگونه از گرفتار آمدن در دهان خطرناک و کشندهٔ شیطان که به شیری تشبیه نموده از خود محافظت نمأییم.

اول از هر چیز ما باید خودمان را در مقابل خداوند فروتن سازیم.

عامل اصلی که در هر شرایط موجب پریشانی و نگرانی ما می‌‌گردند در اصل، احساس نا توانی و نا خود کفا بینی مان در آن شرایط خاص است.

بهترین راه چارهٔ در دام پریشانی گرفتار نشدن این است که بلافاصله تمام شرایطی را که با آن مواجه شده ایم به خداوند بسپاریم.

باید فروتنانه به خداوند حق تقدم اول را بدهیم.

باید خداوند را به شرایطی که بنا به هر دلیل به زندگی ما وارد شده‌اند و می‌‌توانند موجب نگرانی و پریشانیمان گردند وارد سازیم و اختیار کامل عملکرد را به وی بسپاریم.

باید بپذیریم که خدا بسیار توانا تر و داناتر از ما در هر شرایطی قادر به عمل است.

واگذاری شرایتمان به خدا ما را از تجربه‌ تلخ شکست حافظ می‌‌کند.

یک دلیل اصلی دیگری که موجب اعتماد و ایمان بیشتر ما به خداوند می‌‌گردد این است که او خود از قبل به ورود تمام وقایع خوب و بد به زندگی ما اجازه داده و کاملا از چگونگی و چند و چونشان آگاه است.

آیهٔ بسیار معروف رومیان ۸: ۲۸ این مهم را بدین صورت برای ما تشریح فرموده.

رومیان ۸: ۲۸

۲۸ و ما می دانیم که خدا همه چیزها را برای خیریت کسانی بکار می برد که او را دوست دارند و فراخوانده شده اند تا خواست او را انجام دهند.

دوستان یک نکته‌ای را که باید در مورد دعا به یاد داشته باشیم این است که، وقتی ما به حضور خدا دعا می‌‌کنیم، در واقع به او می‌‌گوئیم که به او محتاج و وابسته ایم.

وقتی ما به نا توانی خودمان پی ببریم برای دریافت کمک از خداوند – فروتنانه در حضور او زانو زده و درخواست هأیمان را به خدای دانای مطلق و قادر مطلقمان می‌‌گوئیم.

ما اطمینان داریم که خدای قادیر مطلق ما، پدر آسمانی مهربانمان، مطابق با ارادهٔ الهی خود به دعاهای ما حتما پاسخ خواهد داد.

علم و اطمینان از این واقعیت که خداوند ما را در هر شرایطی می‌‌بیند و از نیاز ما آگاهی دارد، و همینطور این که او قادره تا هر نیاز ما را مطابق با اراده الهی خودش بر طرف نماید، ما را از پریشانی و نگرانی‌های بسیاری نجات خواهند داد.

خداوند پدر آسمانی ما ایمانداران به عیسی مسیح خود قبول مسئولیت فرموده که تمام نیاز‌های فرزندان خانوادهٔ الهی خود را بر آورده نماید.

وظیفه ما در این اثنا این است که از او کاملاً اطاعت نموده و زندگی پاک و بی‌ گناهی داشته باشیم.

کلام خدا در انجیل متی ۶: ۳۱ – ۳۳ در این مورد می‌‌فرماید:

۳۱ پس غصه خوراك و پوشاك را نخورید. چون بی ایمانان درباره این چیزها دائماً فكر می كنند و سخن می گویند. شما با ایشان فرق دارید. ۳۲ پدر آسمانی شما كاملا می داند شما به چه نیاز دارید. ۳۳ اگر شما قبل از هرچیز، به ملكوت و عدالت خدا دل ببندید، او همه این نیازهای شما را برآورده خواهد ساخت .

و بالاخره برای این که ما از پریشانی و نگرانی هایی که شیطان برایمان تهیه دیده محفوظ بمانیم، باید در ایمانمان به وفاداری، قدوسیت و توانمندی خدا قوی و ثابت بمانیم.

تمام افکار و نیاز هایی که می‌‌دانید می‌‌توانند موجب پریشانی شما بشوند را به خداوند بدهید و پس از آن سعی نکنید آنها را از دست او بیرون بکشید.

وقتی شیطان با دروغ‌هایش سعی در پریشان نمودن شما دارد، به یاد آورید که چه خدای مهربان و قادری از شما محافظت می‌‌کند و برای نیاز‌های شما مهیا.

شما هرگز از پوشش و محافظت خدا خارج نیستید.

بنا بر این هیچ دلیلی برای فریب شیطان را خوردن و پریشان و نگران شدن وجود ندارد.

کوروش باقری