عبرانیان ۱۲: ۱۱

۱۱ تنبیه شدن خوشایند نیست ، بلکه دردناک است . اما نتیجه آن ، زندگی پاک و صفات پسندیده است که بعد از آن ظاهر خواهد شد.

دوستان، کتاب مقدّس به ما ایمانداران به عیسی مسیح می‌‌آموزد که چگونه در روبرو شدن با وقفه‌های ناگهانی زندگی، نا امید نشویم.

البته این عملی آسان نیست.

این یک حقیقت است که، نا امید نشدن در روبرویی با مشکلات، مصیبت‌ها و چالش‌های زندگی برای ما سهل نیست.

عزیزان، کلام خدا به ما این اطمینان را می‌‌دهد که مشکلات، مصیبت‌ها و چالش ها، می‌‌توانند مانند معلمینی باشند که ما را در مسیر بلوغ روحانی هدایت می‌‌کنند.

کلام خدا در عبرانیان ۱۲: ۱۱ می‌‌فرماید: ۱۱ تنبیه شدن خوشایند نیست ، بلکه دردناک است . اما نتیجه آن ، زندگی پاک و صفات پسندیده است که بعد از آن ظاهر خواهد شد.

بله، دوست من، درد، مصیبت و مشکل، می‌‌تواند همانند معلمی حاذق در زندگی ما عمل نماید.

در زمان‌های دست و پنجه نرم کردن با این شرایط نا خوشایند، می‌‌بایستی کلام خداوندمان را به یاد داشته و در ایمانمان به حکمت، محبت و وفاداری او، استوار بمانیم.

همچنین، باید اطمینان داشته باشیم که، خداوند از اجازهٔ روبرو شدن ما با آن شرایط بسیار دشوار، هدفی مقدّس و والأیی را در زندگی ما دنبال می‌‌فرماید.

دوست من، وقتی با درد، رنج و مصیبتی روبرو می‌‌شویم، نباید تصّور کنیم که، این گونه شرایط فقط مختص به زندگی ماست.

وقتی کلام خدا را مطالعه می‌‌کنیم، می‌‌بینیم که، دیگر ایمانداران به وی، چهره‌های مشهور خادمین خداوند نیز از درد و رنج زندگی مصون نبوده اند.

آری عزیزان، کلام خدا مملو از ثبت و شرح چگونگی تجربه بسیاری از ایمانداران و خادمین خود در مواجه شدن با درد و رنج‌ها می‌‌بودند.

به طور کلی، تمام شخصیّت‌های کتاب مقدّس که توسط خداوند برای خدماتی خاص خوانده شده بودند، از زندگی کاملاً بدون مشکل، چالش، درد، رنج، شکنجه، زندان، کمبود، تهدید و مصیبت، در امان نبودند.

حتی پسر انسان – عیسی مسیح – نیز، از تجربهٔ واقعی رنج و عذاب در این دنیا در امان و بی‌ نصیب نبود.

عیسی مسیح، اگر چه زندگی کاملاً بی‌ گناهی داشت، ولی‌ فروتنانه درد و رنج بی‌ مانندی را، برای اطاعتِ کامل از امر پدر آسمانیش، در طول حیات زمینی خود به شکل انسان، متحمل گردید.

در ارتباط با این مهم، کلام خدا در فیلیپیان ۲: ۸ – ۱۰می‌‌فرماید: ۸ چون او به شکل انسان در میان ما ظاهر گشت ، خود را پست تر ساخت و از روی اطاعت حاضر شد مرگ ـ حتی مرگ بر روی صلیب ـ را بپذیرد. ۹ از این جهت خدا او را بسیار سرافراز نمود و نامی را که مافوق جمیع نام ها است به او عطا فرمود. ۱۰ تا این که همۀ موجودات در آسمان و روی زمین و زیر زمین با شنیدن نام عیسی به زانو در آیند

دوست گرامی من، لطفاً دقت بفرمایید.

وقتی ما با شرایط بسیار نا خوشایندی در مسیر زندگی روبرو می‌‌شویم، سوال ما نباید این باشد که؛ “چرا یک همچنین مشکلاتی برای من بوجود آمده؟”

همچنین، سوال نباید این باشد که؛ “خوب – حالا من در این شرایط باید چکار کنم؟”

در عوض باید دعا‌ کنیم و به خداوند بگوئیم؛ “خداوند من، تو می‌‌خواهی چه درسی را در این شرایط دشوار به من بیاموزی؟”

خداوندا – من دانش آموز تو هستم.

به من هر درسی را که تو می‌‌دانی من نیاز به یاد گیری دارم، بیاموز.

خداوندا – من نمی خواهم این همه درد و رنجی را که متحمل می‌‌شوم، بیهوده باشد.

من می‌‌خواهم هر چه را که تو می‌‌خواهی به من بیاموزی به خوبی یاد بگیرم، تا نهایتاً موجب برکت من گردیده و نام تو را بهتر جلال دهم.

دوست من، به یاد داشته باش که خداوند، اجازهٔ ورود هیچ درد، رنج، مصیبت و چالشی را بدون هدف و منظوری عالی و مقدس به زندگی ما نمی دهد.

بیأیید تا در اعتماد و ایمان به خداوند پایدار تر ایستاده – درسهای لازمه را از شرایط دشوارمان آموخته، تا ارادهٔ وی را در زندگیمان اجرا و نامش را همواره جلال دهیم.

کوروش باقری