بیشتر مردم آرامش فکر را در نداشتن استرس و اضطراب تعریف می‌‌کنند.

عبارت، “آرامش فکر” در اذعان عدّه ای، تصویری از مجسمهٔ بودا را به ذهن می‌‌آورد که به ظاهر در مکانی آرام و بی‌ حرکت نشسته است.

به طور کلی، امروزه هر انسانی برای توصیف آرامش فکر و چگونگی دست یابی به آن، تعاریف و مثال‌های خاص خودش را دارد.

در این مطالعه به شرح مختصری راجع به این مهم می‌‌پردازم که، بر اساس تعالیم کلام خدا “آرامش فکر واقعی چیست و چگونه می‌‌شود آن را تجربه نمود.”

یکی از بارز‌ترین نمونه‌های اشاره به اهمیّت داشتن آرامش فکر را ما در کلام خدا، ۲قرنتیان ۲: ۱۳می‌‌خوانیم.

۱۳ اما چون برادرم تیطس را در آنجا نیافتم فکرم ناراحت بود. پس از حضور ایشان مرخص شده به مقدونیه رفتم.

در اینجا به وضوح می‌‌بینیم که پایه ایمانی همچون پولس رسول نیز برای مدتی از کمبود آرامش فکر در رنج بسر می‌‌برد.

پولس می‌‌فرماید، فکرم ناراحت بود.

به عبارتی دیگر، آرامش فکری نداشتم.

من این مثال را خدمت شما بیان کردم تا چنانچه در مسیر زندگی خود گاهی متوجه شدید که موقتاً از آرامش فکری صد در صد برخوردار نیستید، وحشت نکنید و به محبت و حضور خدا در زندگیتان شک نداشته باشید.

مهم این است که ما در صورت کمبود یا نبود آرامش فکری، بلافاصله به خود آمده و در اسرع وقت در صدد کشف علت بر آمده و آن علت را بر طرف نمأییم.

ادامهٔ مطالعهٔ گفتار و کردار پولس رسول در کلام خدا به خوبی بیان کنندهٔ این واقعیت مهم هستند که وی در اندک مدتی بر تشویش فکری موقت خود غلبه نموده و در آرامش فکر کامل، با استفاده از این تجربهٔ، ما را در راه دریافت آرامش فکری واقعی تعلیم داده و تشویق می‌‌کند.

برای دیدن مردی در آرامش فکری واقعی، کافیست که ما نامه‌های پولس رسول را در کلام خدا بخوانیم.

تعالیم او در مورد چگونگی دست یابی به آرامش فکر واقعی به ایمانداران کلیساهای زمان خود، هنوز پس از گذاشت حدود دو هزار سال بسیار مفید و راهنمأیی قابل اطمینان برای ما امروزه هستند.

دوستان، کلام خدا لغت ((آرامش)) را به راههای گوناگونی به کار برده است.

گاهی لغت آرامش به حالت و کیفیت دوستی بین خدا و انسان اشاره می‌‌کند.

این آرامش و صلحی که بین خدای قدوس و کاملاً بی‌ گناه و انسان سقوط کرده گناهکار بوجود آمده، به خاطرجانفشانی عیسی مسیح بوده که داوطلبانه جان خود را برای بوجود آوردن این آرامش و صلح بین انسان و خدا، بر روی صلیب جلجتا هدیه نمود.

کولسیان ۱: ۲۳ – ۲۲

۲۲ عیسی مسیح با فدا کردن بدن انسانی خود بر روی صلیب ، ایجاد چنین رابطه ای را با خدا ممکن ساخته است . در نتیجه این فداکاری است که مسیح ، شما را به پیشگاه خدا آورده است ؛ و شما بدون هیچ اتهام و محکومیتی در حضور خدا ایستاده اید، بطوری که دیگر او خلافی در شما نمی بیند تا به سبب آن ، شما را سرزنش کند. ۲۳ این به شرطی میسر است که بطور کامل به حقیقت ایمان داشته باشید و در آن محکم و ثابت بمانید و نگذارید امیدی که به هنگام شنیدن پیغام انجیل در شما بوجود آمد، متزلزل شود. این همان پیغامی است که به گوش تک تک شما رسید و اکنون نیز به سراسر دنیا می رسد، و من پولس ، افتخار دارم آن را به دیگران اعلام نمایم .

بعلاوه، عیسی مسیح حال به عنوان کاهن اعظم، نگاه دارندهٔ این صلح و دوستی بین خدا و انسان است.

عیسی مسیح از طرف همهٔ کسانی که توسط وی به نزد خدا می‌‌آیند، شفاعت می‌‌کند.

عبرانیان ۷: ۲۵ – ۲۴

۲۴ اما عیسی ، از آنجا که تا ابد زنده است ، برای همیشه کاهن می باشد و نیازی به جانشین ندارد. ۲۵ بنابراین ، قادر است همه آنانی را که بوسیله او به حضور خدا می آیند، بطورکامل نجات بخشد؛ و چون همیشه زنده است ، پیوسته در حضور خدا برای ما وساطت می کند و این حقیقت را یادآور می گردد که تاوان گناهان ما را به بهای خون خود پرداخته است .

عزیزان، ما فقط زمانی می‌‌توانیم از آرامش فکر واقعی بر خوردار باشیم که؛ “با خدا در صلح و آشتی و آرامش بسر می‌‌بریم.”

و زمانی می‌‌توانیم با خدا در صلح، آشتی و آرامش بسر بریم که، “به عیسی مسیح به عنوان یگانه منجی خود ایمان داشته باشیم!”

رومیان ۵: ۱

رابطۀ جدید با خدا

۱ پس چون بوسیله ایمان به عیسی مسیح در نظر خدا پاک و بی گناه محسوب شده ایم ، از رابطه مسالمت آمیزی با خدا بهره مند هستیم . این رابطه زمانی ایجاد شد که خداوند ما عیسی مسیح جانش راروی صلیب در راه ما فدا کرد.

در اینجا لازم به یاد آوری است که آرامش واقعی – یکی از ثمرات روح القدس است که در ما ایمانداران به عیسی مسیح بوجود می‌‌آورد.

غلاطیان ۵: ۲۲

۲۲ اما هرگاه روح خدا زندگی ما را هدایت فرماید، این ثمرات را در زندگی ما بوجود خواهد آورد: محبت ، شادی ، آرامش ، بردباری ، مهربانی ، نیکوکاری ، وفاداری ، فروتنی و خویشتنداری .

دوستان، کلام خدا در اشعیا ۲۶: ۳به ما می‌‌گوید، زمانی خداوند ما را در آرامش کامل خود نگاه خواهد داشت که کاملاً به او متوکل بوده و افکارمان بر وی متمرکز باشند.

۳ ای‌ خداوند، تو كسانی‌ را كه‌ به‌ تو توكل‌ دارند و در عزم‌ خود راسخند در آرامش‌ كامل‌ نگاه‌ خواهی‌ داشت‌.

میزان آرامش فکری ما بستگی به این دارد که تا چه اندازه فکر ما بر خدا توکل و تمرکز دارد و چه اندازه بر خودمان و مشکلاتمان.

آرامش فکر به همان میزان تجربه می‌‌شود که ما به کلام او در مزمور ۱۳۹: ۱ – ۱۲ایمان داشته باشیم.

علم کامل و مراقبت خداوند

۱ ای‌ خداوند، تو مرا آزموده‌ و شناخته‌ای‌. ۲ تو از نشستن‌ و برخاستن‌ من‌ آگاهی‌. فكرهای‌ من‌ از تو پوشیده‌ نیست‌. ۳ تو كار كردن‌ و خوابیدن‌ مرا زیر نظر داری‌ و از همه‌ راه‌ها و روشهای‌ من‌ باخبر هستی. ۴ حتی‌ پیش‌ از آنكه‌ سخنی‌ بر زبان‌ آورم‌ تو آن‌ را می‌دانی‌. ۵ مرا از هر سو احاطه‌ كرده‌ای‌ و بادست‌ خود مرا حفظ‌ نموده‌ای‌. ۶ شناختی‌ كه‌ تو از من‌ داری‌ بسیار عمیق‌ است‌ و من‌ یارای‌ درك‌ آن‌ را ندارم‌. ۷ از حضور تو به‌ كجا می‌توانم‌ بگریزم‌؟ ۸ اگر به‌ آسمان‌ صعود كنم‌، تو در آنجا هستی‌؛ اگر به‌ اعماق‌ زمین‌ فرو روم‌، تو در آنجا هستی‌. ۹ اگر بر بالهای‌ سحر سوار شوم‌ و به‌ آنسوی‌ دریاها پرواز كنم‌، ۱۰ در آنجا نیز حضور داری‌ و با نیروی‌ دست‌ خود مرا هدایت‌ خواهی‌ كرد. ۱۱ اگر خود را در تاریكی‌ پنهان‌ كنم‌ یا روشنایی‌ اطراف‌ خود را به‌ ظلمت‌ شب‌ تبدیل‌ كنم‌، ۱۲ نزد تو تاریكی‌ تاریك‌ نخواهد بود و شب‌ همچون‌ روز روشن‌ خواهد بود. شب‌ و روز در نظر تو یكسان‌ است‌.

آرامش فکر به همان میزان تجربه می‌‌شود که ما به، توانمندی – رحمت – نیک سرشتی و محبت پدر آسمانیمان خدا، برای فرزندان خانوادهٔ الهی خود ایمان داریم.

آرامش فکر به همان میزان تجربه می‌‌شود که، ما به تسلط خداوند بر همهٔ امور این هستی‌ و زندگیمان اعتماد کامل داشته باشیم.

عزیزان، ما نمی توانیم به کسی که او را خوب نمی شناسیم اعتماد داشته باشیم.

از این جهت این بسیار مهم و حیاتی است که ما به طور خصوصی و از صمیم قلب، منجی عالم بشریت، عیسی مسیح را بشناسیم.

شناخت صحیح و صمیمی از اوست که آرامش فکر واقعی را برای ما به ارمغان خواهد آورد.

************************

دوستان، همچنین، آرامش فکر واقعی از دعا‌ به حضور خدا نیز حاصل می‌‌شود.

ما یک نمونهٔ معروف و درخشان اینگونه دریافت آرامش فکر واقعی در دعا‌ را، در راهنمأیی پولس رسول در نامهٔ وی به فیلیپیان ۴: ۶ – ۷ می‌‌خوانیم.

۶ برای هیچ چیز غصه نخورید؛ درعوض برای همه چیز دعا کنید و هر چه لازم دارید به خداوند بگویید و فراموش نکنید که برای جواب دعاها، از او تشکر نمایید. ۷ اگر چنین کنیـد، از آرامـش خدا بهره منـد خواهید شد، آرامشـی که فکـر انسان قـادر به درک آن نیست . ایـن آرامـش الهـی به فکـر و دل شمـا که بـه عیسـی مسیـح ایمان آورده اید، راحتی و آسایش خواهد بخشید.

*********************

عزیزان، طریق دیگری که برای ما آرامش فکر واقعی به همراه می‌‌آورد، اعتماد کامل به این حقیقت مسلم است که، خداوندِ دانای مطلق – قادر مطلق و همیشه در همه جا حاضر، از اجازهٔ ورود آزمایش‌ها و مشکلات به زندگی ما هدف و نقشه‌ای بس عالی را دنبال می‌‌فرماید.

هیچ لحظه‌ای از زندگی من و شما از آگاهی کامل خداوند از آن‌ سپری نمی گردد. (مزمور ۱۳۹(

هیچ مویی بدون آگاهی خدا، از سر ما نمی افتد. انجیل متی ۱۰: ۳۰۳۰تمام موهای سر شما نیز حساب شده است .

خدا از هر واقعه‌ای در زندگی برای خیریتمان و جلال نام خدا استفاده خواهد نمود.

پولس رسول این حقیقت آرامش بخش را در نامهٔ خود به رومیان، در رومیان ۸: ۲۸اینگونه بیان فرموده است.

۲۸ و ما می دانیم که خدا همه چیزها را برای خیریت کسانی بکار می برد که او را دوست دارند و فراخوانده شده اند تا خواست او را انجام دهند.

دوستان، خداوند همچون پدری مهربان و دلسوز برای فرزندانش، به ما کمک می‌‌کند، تا ما آرامش فکر واقعی را، حتی بعد از توبیخمان توسط او تجربه کنیم.

عبرانیان ۱۲: ۱۱

۱۱ تنبیه شدن خوشایند نیست ، بلکه دردناک است . اما نتیجه آن ، زندگی پاک و صفات پسندیده است که بعد از آن ظاهر خواهد شد.

بله، حتی تنبیه‌ها و توبیخ‌های خداوند هم می‌‌توانند به میوه هایی مبدل شده و شخص تنبیه شده را پارسا تر و در اعتماد و ایمانش به او راسخ تر گردانند.

آزمایشهای زندگی و توبیخ‌های خداوند، موقعیت تازه‌ای را برای ما بوجود می‌‌آورند تا به خدا نزدیکتر شده، و نهایتاً او را با تمام وجود پرستیده و ستایش کنیم.

مزمور ۴۳: ۵

۵ ای‌ جان‌ من‌، چرا محزون‌ و افسرده‌ شده‌ای‌؟ بر خدا امید داشته‌ باش‌! او را دوباره‌ ستایش‌ كن‌، زیرا او خدا و نجات‌ دهنده‌ توست‌!

آزمایش‌های زندگی و تنبیه‌های خداوند ما را قادر و آماده می‌‌سازند تا انسانهای دیگری را که با همانگونه مشکلات و آزمایش‌ها دست و پنجه نرم می‌‌کنند یاری نموده و آرامش بخشیم.

۲قرنتیان ۱: ۴

۴ بلی ، او ما را تسلی می دهد تا ما نیز همین تسلی را به کسانی دهیم که در زحمتند و به همدردی و تشویق ما نیاز دارند.

و بالاخره این که، تجربهٔ آزمایشات زندگی و تنبیه خداوند جلال عظیم جاویدانی را برای ما فراهم می‌‌آورد که بسیار فراتر از هر گونه درد، رنج و عذابی است که ما تجربه نموده ایم.

۲قرنتیان ۴: ۱۷

۱۷ این مشکلات و رنجهای جزئی ما نیز سرانجام بسر خواهد آمد، و باعث خواهد شد که زندگی جاوید با جلالی عظیم نصیبمان گردد، که هرگز با آن زحمات قابل مقایسه نیست .

عزیزان، لطفاً دقت بفرمایید،

آرامش فکر و آسودگی روح که از پی آن خواهد آمد، تنها در صورتی تجربه خواهند شد که ما در صلح و آرامش واقعی با خدا توسط ایمانمان به یگانه فرزند او، عیسی مسیح که تاوان گناهان ما را یکبار برای همیشه پرداخت نموده است، زندگی کنیم.

انسانهأیی که برای رسیدن به آرامش فکر و آسودگی روحشان در صدد یافتن آن‌ در دنیا و امورات دنیوی هستند، عاقبت متوجّهٔ این خواهند شد که فریب خورده اند و از آرامش فکر واقعی بی‌ نصیب می‌‌مانند.

در خاتمهٔ این تعلیم یاد آوری می‌‌کنم که، برای یک ایماندار به عیسی مسیح، آرامش فکر و روح واقعی در شناخت صحیح و اعتماد قلبی کامل به خد اوندی است که تمام نیاز‌های او را بر آورده می‌‌سازد.

فیلیپیان ۴: ۱۹

۱۹ خدا نیز به سبب جانبازی عیسی مسیح ، تمام احتیاجات شما را با ثروت شکوهمند خود، رفع خواهد نمود.

خدا را در کلامش بشناس، به او گوش فرا بده، فروتنانه از اوامرش فروتنانه و کاملاً اطاعت کن تا همواره در آرامش واقعی او زندگی کنید!

کوروش باقری