انجیل متی ۲: ۱ – ۱۲

ستاره شناسان در جستجوی عیسی

۱ عیسی در زمان سلطنت «هیرودیس»، در شهر «بیت لحم» یهودیه بدنیا آمد. در آن هنگام چند مجوس ستاره شناس از مشرق زمین به اورشلیم آمده، پرسیدند: ۲ «کجاست آن کودکی که باید پادشاه یهود گردد؟

ما ستاره او را در سرزمینهای دوردست شرق دیده‌ایم و آمده‌ایم تا او را بپرستیم.» ۳ وقتی این مطلب به گوش هیرودیس پادشاه رسید، سخت پریشان شد. تمام مردم اورشلیم نیز از ماجرا آگاهی یافتند. ۴ او تمام علمای مذهبی قوم یهود را فرا خواند و از ایشان پرسید: «طبق پیشگویی پیامبران، مسیح در کجا باید بدنیا آید؟» ۵ ایشان پاسخ دادند: «باید در بیت لحم متولد شود زیرا میکای نبی چنین پیشگویی کرده است: ۶ ای بیت لحم، ای شهر کوچک، تو در یهودیه، دهکده‌ای بی ارزش نیستی، زیرا از تو پیشوایی ظهور خواهد کرد که قوم بنی اسرائیل را رهبری خواهد نمود.» ۷ آنگاه هیرودیس پیام محرمانه‌ای برای مجوسیان ستاره شناس فرستاد و از ایشان خواست تا به ملاقات او بیایند و به او اطلاع دهند که اولین بار ستاره را در چه زمانی دیده‌اند. ۸ پس به ایشان گفت: «به بیت لحم بروید و به دقت به جستجوی آن طفل بپردازید. آنگاه نزد من بازگشته، به من خبر دهید تا من نیز بروم و او را بپرستم.» ۹ پس از این گفت و گو، ستاره شناسان به راه خود ادامه دادند. ناگهان ستاره را دیدند که در پیشاپیش آنان حرکت می‌کند، تا به بیت لحم رسیده، بالای جایی که کودک در آنجا بود ایستاد. ۱۰ ستاره شناسان از شادی در پوست نمی‌گنجیدند. ۱۱ وقتی وارد خانه‌ای شدند که کودک و مادرش مریم در آن بودند، پیشانی بر خاک نهاده، کودک را پرستش کردند. سپس هدایای خود را گشودند و طلا و عطر و مواد خوشبو به او تقدیم کردند. ۱۲ اما در راه بازگشت به وطن، از راه اورشلیم مراجعت نکردند تا به هیرودیس گزارش بدهند، زیرا خداوند در خواب به آنها فرموده بود که از راه دیگری به وطن باز گردند.

دوستان، با مطالعهٔ این قسمت از کلام خدا در می‌‌یابیم که، ستاره شناسان خردمند با رغبت و اشتیاق فراوان، به بیت لحم مسافرت کردند تا خوش آمد شاهانه‌ای به حکمران تازهٔ جهان تقدیم کنند.

ستاره شناسان خردمند، در این سفر با خود، طلا، عطر و مواد خوشبو به همراه بردند تا در خوش آمد گویی الهی این طفلِ پادشاه شرکت کنند.

ستاره شناسان خردمند، با ملاقات مسیح، قسمت مهمی – از جشنی که تولد عیسی مسیح را در مرکز خود داشت تشکیل داده و کامل نمودند.

عزیزان، در حقیقت، این ستاره شناسان جلوه‌ای از حضور ما بودند در نقشهٔ عظیم خدا برای بشریّت.

ستاره شناسان، نمایانگر تمامی ستاره شناسان دیگری بودند که در جستجوی خود برای یافتن یک پادشاه، فرزند خدای یگانه و زنده را یافتند.

دوست گرامی من، ما هم در تلاش خود برای شناخت هر چه بهتر و بیشتر از مسیح و خدمت به او، مبدل به قسمتی از یک ارکستر بهشتی می‌‌گردیم که با رغبت و اشتیاق تمام نجات دهندهٔ خود را پرستش می‌‌کند.

اجازه بدهید تا قلب شما با به یاد آوری این حقایق که، “عیسی مسیح کیست” – “برای شما چه کرده” و “حالا برای شما در حال انجام چه کاری می‌‌باشد”، با رغبت و اشتیاق تمام به پرستش وی بپردازد.

با این کار، شما هم مثل ستاره شناسانی که به ملاقات عیسی مسیح رفتند، به گروه بی‌ شماری از ایمانداران او خواهید پیوست که او را تا ابدیت خواهند پرستید.

شناختِ صحیح از عیسی مسیح، تقدیم پرستشی را که واقعاً برازندهٔ اوست برای ما آسان می‌‌سازد.

بیأیید تا از سپاسگزاری و پرستش منجیمان، خدای در جسم ظاهر شده، عیسی مسیح، غفلت نکنیم.

کوروش باقری

Amen

bar Article #283 www.radioaramesh.org نویسنده: کورش باقری